Hotspoty Duplex i anteny
Podpowiedź odnośnie hotspotów dupleksowych:

 

Hotspot dupleksowy posiada dwie anteny nie dlatego, że jeden slot jest na jednej a drugi na drugiej. Ma dwie anteny ponieważ posiada oddzielnie odbiornik i nadajnik. Działa dokładnie tak samo jak przemiennik, czyli jednocześnie odbiera i nadaje. Potrzebne jest to dlatego że aby uzyskać dostęp do dwóch slotów radio powinno dostawać do odbiornika w czasie nadawania sygnał zegarowy do synchronizacji transmisji TDMA (w trybie simplex i DMO radio nie odbiera sygnału bo hotspot tylko odbiera a nie nadaj więc nie ma co synchronizować). Z racji że hotspot posiada małą moc nadawania nie zatyka nam skrośna odbiornika przez co nie potrzebuje dupleksera. Nie mniej jednak ustawienie anten może nam pomóc w tym aby jeszcze bardziej nadajnik nie wpływał na odbiornik. Jak wszyscy wiemy polaryzacja anten względem siebie w przestrzeni ma znaczenie bo największe tłumienie między antenami uzyskamy jak jedna będzie poziomo a druga pionowo co daje nam kąt odchylenia względem siebie 90 stopni. To własnie należy wykorzystać w hotspocie nachylając anteny względem siebie o kąt 90 stopni co z reguły wygląda tak że anteny od pionu i poziomu odchylone są o 45 stopni ale względem siebie będą o potrzebne 90 stopni. Ktoś powie że nadajemy w pionie, tak ale kto trzyma radio ręczne idealnie w pionie? Jeszcze bardzo ważna rzecz że shift pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem ustawiamy jak dla przemienników -7,6 mHz. Lub jak zajdzie potrzeba więcej pamiętając o bandplanie. Dobrze jest posłuchać lokalnie częstotliwości odbiorczej hotspota czy nikt z niej od czasu do czasu nie korzysta.
 
Dla porównania posłuchajcie na radiu analogowym jak nadaje hotspot DMO i radio a jak nadaje hotspot duplexowy i przemiennik. Usłyszycie różnice.

 

03 października 2019

DMR+ Polska

Kontakt

Masz pytania? 
napisz do nas

 

Twój e-mail:
Znak wywoławczy
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

DMR+ Polska Administrator
epoczta: admin(małpa)dmrplus.pl

Jest to strona prywatna i nie jest ona częścią jakiejkolwiek organizacji.
Nie są tu przechowywane i udostępniane żadne dane osobowe.
Strona nie może być przedmiotem roszczeń, zamieszczanych lub nie zamieszczanych na niej informacji.
Obecnie serwery sieci DMR plus, finansowane są ze środków prywatnych administratora.
Strona ta finansowana jest wspólnie przez grupę miłośników sieci DMR+.

Strona dmrplus.pl jest jedynym autoryzowanym źródłem informacji o sieci DMR+ Polska.
Informacje pojawiające się na innych stronach nie są autoryzowane przez administrację sieci DMR+ Polska.
Wszelkie informacje i artykuły własne oraz linki do tej strony i jej podstron, redagowane przez administrację sieci DMR+ Polska nie mogą być bez zgody autorów publikowane w innych źródłach.